• Projekty

        • Na Ratunek Ziemi
           

          Program ekologiczny

          „Na ratunek Ziemi”

          w Zespole Oświatowym

          w  Nowej  Wsi

          Zespół Oświatowy im. Róży Król w Nowej Wsi realizuje program edukacyjny „Na ratunek Ziemi” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Kwota dofinansowania wynosi 13.280,86 i jest przeznaczona wyłącznie na zakup pomocy dydaktycznych i materiałów edukacyjnych.

          Cały program podzielony jest na trzy cykle tematyczne:

          1. Bogactwo z odpadów.
          2. Życiodajny płyn.
          3. Energia przechwycona i przekształcona.

          Realizacja tego programu ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wychowanków przedszkola i szkoły oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

          W ramach cyklu Bogactwo z odpadów uczniowie i przedszkolaki w czasie warsztatów i wycieczek zdobywali wiedzę dotyczącą odpadów – ich segregowania i właściwego składowania oraz nabywali umiejętność efektywnego segregowania. Ponadto grali w gry edukacyjne, układali puzzle, wykonywali różne prace z odpadów, malowali plakaty, projektowali ulotki oraz przygotowali prezentację multimedialną.

          W ramach akcji Sprzątanie świata 2015 uczniowie porządkowali okolicę, a zbierane śmieci segregowali wrzucając je do odpowiednich worków.

          W listopadzie uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie oprócz zwiedzania bieżących wystaw brali udział w warsztatach dotyczących segregowania śmieci.

           

          W ramach cyklu Energia przechwycona i przekształcona uczniowie poznali źródła zanieczyszczeń powietrza, sposoby ochrony atmosfery oraz wpływ zanieczyszczeń na środowisko i organizmy żywe. W okolicach szkoły oceniali stopień zanieczyszczenia powietrza związkami siarki wykorzystując skalę porostową. Zachęcali do wykorzystania roweru jako przyjaznego środowisku środka komunikacji uczestnicząc w wycieczkach rowerowych do Lasu Przeździeckiego, Sokołowa Podlaskiego, Niecieczy.

          W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi zorganizowany został apel pod hasłem „Z energią zmieniamy źródła”, podczas którego zapoznano uczestników z różnymi źródłami energii oraz pokazano film pt.: „Czysta energia”.

          "Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie”- to hasło przewodnie zajęć mających na celu wzbogacenie wiedzy dzieci przedszkolnych na temat ekologii. Przedszkolaki uczyły się praktycznie dbać o czystość środowiska. Do akcji przyłączyli się również rodzice sadząc tuje wokół przedszkola.

          Odbyła się również wycieczka do Leśnictwa Przeździatka, podczas której uczniowie spotkali się z leśnikiem. Leśniczy, pan Waldemar Szmurło, oprowadził nas po lesie i omówił m. in. rolę drzew w oczyszczaniu powietrza.

          W ramach cyklu Życiodajny płyn uczestnicy dowiedzieli się jak niewiele wody, z tej, która jest na Ziemi, nadaje się do wykorzystania przez ludzi oraz jak dużo tej wody jest zanieczyszczone.

          Z okazji Światowego Dnia Wody w szkole odbył się apel, po którym uczniowie wykonali plakaty dotyczące oszczędzania wody. Ponadto brali udział w warsztatach przeprowadzonych przez KSM Diecezji Drohiczyńskiej w ramach ogólnopolskiego projektu „Kajakowy patrol św. Franciszka” oraz warsztatach prowadzonych przez nauczycieli.

          Na zajęciach w szkole i przedszkolu dzieci badały wodę przy użyciu walizki Eko-badacza, sformułowały zasady oszczędzania wody oraz wykonywały różnorodne prace plastyczne dotyczące prawidłowej gospodarki wodnej.

          Ponadto w czasie realizacji programu uczniowie i przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę na temat ekologii wykonując różnorodne ćwiczenia interaktywne, grając w gry planszowe, czy układając puzzle. Zdobyta wiedza pozwoli ukształtować postawę świadomego użytkownika środowiska naturalnego.

           
          Zbiórka elektrośmieci

          Szkoła Podstawowa w Nowej wsi gm. Sokołów Podlaski bierze udział w ogólnopolskim konkursie „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”. Szkołę reprezentuje dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas IV-VI, która tworzy Szkolny Zespół Konkursowy „ZIELONA eko-SZKOŁA”.

          Celem działania SZK  jest podniesienie ekologicznej świadomości lokalnej społeczności oraz pokazanie jak prawidłowo postępować z ZSEE (zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym) i zużytymi bateriami. Zadania te Zespół realizuje przez: zdobywanie wiedzy na temat ZSEE i zużytych baterii, promowanie pro-ekologicznych postaw w odniesieniu do ZSEE i zużytych baterii wśród uczniów, nauczycieli i mieszkańców wsi należących do obwodu naszej szkoły oraz zbiórkę elektroodpadów. Od stycznia 2013 r. SZK prowadzi zbiórkę zużytych baterii. Baterie zbierane są do specjalnych pudeł, które otrzymaliśmy od organizatorów konkursu.

           

          Więcej…
           
          Drugie Życie Elektrośmieci

          Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi bierze udział w ogólnopolskim konkursie „DRUGIE ŻYCIE ELEKTROŚMIECI”. Uczestnicy to dziesięcioosobowa grupa uczniów klas IV – VI, która tworzy Szkolny Zespół Konkursowy.
          Celem konkursu  jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu i zużytych baterii.
          Organizatorem i sponsorem konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu Polska (EPR Polska). Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EPR Batteries Poland Sp. z o.o., koordynatorem – Fundacja Zielony Horyzont.
          Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

          Galeria zdjęć

           
          Dziecięca Akademia Przyszłości

          W roku szkolnym 2012/2013 w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi realizowany jest projekt z udziałem funduszy unijnych "DZIECIĘCA AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI - wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe w szkołach podstawowych". Głównym celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych w następujących modułach:

          •    zajęcia z zakresu technologii informacyjnej i komunikacyjnej,
          •    zajęcia z języka angielskiego,
          •    zajęcia z zakresu przedmiotów przyrodniczo-matematycznych,
          •    zajęcia z zakresu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego,
          •    zajęcia sportowo-wychowawcze.Zajęcia prowadzą nauczyciele zatrudnieni w Zespole Oświatowym w Nowej Wsi. We wszystkich zajęciach uczestniczy grupa 18 uczniów, którzy mają szansę zgłębić swoją wiedzę w sposób niekonwencjonalny, gdyż prowadzone są one w inny sposób niż zajęcia lekcyjne, a dodatkowo wzmocnione wsparciem psychologiczno-pedagogicznym.

          Zajęcia z zakresu technologii informacyjnej i komunikacyjnej pozwolą sprawnie i bezpiecznie posługiwać się zestawem komputerowym i jego oprogramowaniem, samodzielnie rozwiązywać proste problemy przy pomocy komputera, posługiwać się edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i programem do tworzenia prezentacji, czy wykorzystywać komputer jako źródło wiedzy i rozrywki
          Na zajęciach z języka angielskiego uczniowie będą mieli okazję do wzbogacenie słownictwa, rozwijania umiejętności rozumienia, pisania i komunikowania się w języku obcym, poznają metody zdobywania wiedzy o świecie i języku oraz będą wdrażani do samodzielnego wyszukiwania informacji, będą nabywać umiejętności praktyczne związane z podróżowaniem.
          Zajęcia z zakresu przedmiotów przyrodniczo-matematycznych pomogą osiągać lepsze wyniki na lekcjach matematyki i przyrody, podniosą sprawności w prostym rachunku pamięciowym, utrwalą umiejętność stosowania algorytmów działań  sposobem pisemnym, nauczą praktycznych metod wyznaczania kierunków terenie oraz pogłębią umiejętność pracy z komputerem.
          Celem zajęć z zakresu wsparcia psychologiczno-pedagogicznego jest udzielenie pomocy, potrzebnej do uzyskania motywacji do nauki, wiary w swoje możliwości i umiejętnego gospodarowania wolnym czasem po zajęciach lekcyjnych. Nabyte umiejętności w dużej mierze przyczynią się do ukończenia szkoły w odpowiednim terminie i uzyskania lepszych wyników  nauce.  Będą to zajęcia zarówno w salach lekcyjnych, jak i na świeżym powietrzu.
          Zasadniczym celem zajęć sportowych jest wszechstronny rozwój osobowości wychowanka. Efektem różnorodnych działań sportowo-wychowawczych będzie poprawienie sprawności fizycznej, zwiększenie kultury osobistej, zdrowe radzenie sobie z nadmiernym stresem i napięciem, umiejętność nabywania zachowań asertywnych, a w rezultacie – poprawa relacji z rówieśnikami.
          W ramach realizacji projektu 13 listopada odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczniowie mieli okazję obejrzeć musical familijny pt. „W pogoni za baśnią” w Teatrze Rampa oraz byli w Centrum Nauki Kopernik, gdzie za pomocą wszystkich zmysłów poznawali otaczający nas świat.
          Planowane są również inne wycieczki, np. rajd rowerowy, wycieczka do oczyszczalni ścieków w Sokołowie Podlaskim i różnorodne wycieczki piesze po najbliższej okolicy.

          Galeria zdjęć

          Radosna Szkoła

          W ramach Programu Rządowego RADOSNA SZKOŁA w naszej placówce powstał piękny plac zabaw dla dzieci. Gmina Sokołów Podlaski otrzymała od Wojewody Mazowieckiego wsparcie finansowe w wysokości 50 % poniesionych kosztów,  pozostałą kwotę zabezpieczono w budżecie. Końcowego odbioru inwestycji dokonano w dniu 30 listopada 2012r., teraz pozostaje oczekiwać na ciepłe dni, by móc w pełni korzystać z tego obiektu.
          W ramach inwestycji wykonane zostały następujące elementy:
          * strefa do zabaw i ćwiczeń ruchowych,
          * strefa komunikacyjna (ścieżka) z nawierzchnią typu tartan,
          * strefa zielona (trawnik, krzewy, tuje).
          W strefie zabaw i ćwiczeń ruchowych zlokalizowano zestawy i pojedyncze urządzenia rekreacyjne, m.in. karuzelę tarczową, bujaki sprężynowce, ściankę wspinaczkową, drabinki pionowe i poziome, mostek ruchomy, trap falisty, kółka gimnastyczne. Urządzenia rekreacyjne umożliwiają prowadzenie z dziećmi różnych form zajęć ruchowych oraz rozwijanie umiejętności i sprawności. W tej strefie wykonano bezpieczną nawierzchnię amortyzującą upadek dziecka z wysokości.
          Plac zabaw wykonany został z bezpiecznych i trwałych materiałów zgodnych z Polskimi Normami. Na szkolnym placu zabaw znajduje się również altana oraz tablica informacyjna z regulaminem, określającym zasady i warunki korzystania z placu zabaw.  Wyrażamy nadzieję, że wszyscy użytkownicy będą ich przestrzegać.

          Galeria zdjęć

           

          Projekt dla uczniów z klas I-III

          Projekt dla uczniów z klas I-III współfinansowany ze środków Unii Europejskiej  
          Od 13 lutego do 30 czerwca 2012 roku w naszej szkole realizowane były dodatkowe zajęcia dla uczniów kl. I-III w ramach unijnego projektu „Zajęcia dodatkowe wspierające indywidualizację procesu  nauczania w szkołach podstawowych w Gminie Sokołów Podlaski” Nr POKL.09.01.02-14-351/11.
          W ramach tego projektu odbyły się cztery rodzaje zajęć:
          1. Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym
          także zagrożonych ryzykiem dysleksji – 30h.
          2. Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych – 30h.
          3. Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy –  30h.
          4. Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie zdolnych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno-przyrodniczych – 30h.
          Dobór uczniów do uczestnictwa w projekcie został dokonany w oparciu o diagnozę przeprowadzoną przez zespół nauczycieli.
          W ramach projektu, szkoła  została wyposażona w atrakcyjne pomoce dydaktyczne oraz zestaw mebli.
          Zajęcia prowadzone były przez odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli z naszej szkoły, którzy zadbali o to, by były one atrakcyjne. Dzięki temu uczniowie wykazywali duże zainteresowanie tymi zajęciami, chętnie w nich uczestniczyli ucząc się i bawiąc zarazem.
          Galeria zdjęć