Dnia 19 września 2014r. jak co roku nasza placówka brała udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!” Rozpoczęła się już w kwietniu w całej Polsce. Zachęcała do refleksji nad poszanowaniem środowiska w czasie wypoczynku. Tego dnia w naszej szkole wprowadziliśmy selektywną zbiórkę odpadów. Na apelu, przygotowanym przez klasę piątą, uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani ze sposobami segregowania śmieci. Następnie przystąpili do działania. Wszyscy uczniowie i „zerówkowicze”, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli w teren. Sprzątali okolice szkoły i przedszkola, a także drogi do nich wiodące. Było co robić… zebrano kilkanaście worków śmieci. Można więc śmiało powiedzieć, że dzięki uczestnikom akcji nasza wieś to miejsce czyste i piękniejsze. |
Sprzątanie świata
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
W poniedziałek 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Cała społeczność szkolna i przedszkolna zgromadziła się na placu przed budynkiem szkoły. Na uroczystość przybył także Sekretarz Gminy p. Wiktor Osik, który poinformował zebranych o zaistniałych zmianach na stanowisku Dyrektora Zespołu Oświatowego w Nowej Wsi. W wyniku konkursu od 1 września funkcję tę będzie pełnić p. Joanna Telak. Pracownicy ZO podziękowali p. Joannie Benedykciuk za 10 lat pracy na stanowisku Dyrektora oraz powitali p. Joannę Telak życząc wielu sukcesów podczas pełnienia powierzonej funkcji. Następnie pani Dyrektor przedstawiła najważniejsze sprawy organizacyjne oraz zapoznała z nauczycielami poszczególnych klas. Grupa starszych uczniów zaprezentowała część artystyczną. Były wakacyjne wspomnienia, dobre rady na nowy rok oraz szkolne motto na każdy miesiąc. Wreszcie na koniec, dla wszystkich na pociechę, zabrzmiała piosenka „ Wakacje, znów będą wakacje…” I tak pełni entuzjazmu rozpoczęliśmy nowy rok szklony!
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
27 czerwca to ostatni dzień roku szkolnego 2013/2014. Jest to również czas pożegnania uczniów klasy VI, którzy po wakacjach podejmą naukę w innych szkołach. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00. Absolwenci uroczyście powitali zebranych gości, a był wśród nich przedstawiciel organu prowadzącego – sekretarz Gminy, pan Wiktor Osik. Następnie dyrektor ZO, pani Joanna Benedykciuk, w swoim przemówieniu podsumowała pracę szkoły w minionym roku szkolnym i ponownie przekazała głos absolwentom. Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klasy V oraz ślubowanie szóstoklasistów.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie klasy VI podziękowali nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, organowi prowadzącemu, a także Radzie Rodziców za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Nie zabrakło pełnych wzruszeń podziękowań dla rodziców. W tym momencie w niejednym oku zakręciły się łzy… Potem było weselej. Absolwenci wspominali swoje szkolne życie z przymrużeniem oka. I wreszcie przyszedł czas pożegnania. Uczniowie klasy V zaprezentowali program pożegnalny, w którym przedstawili dzień z życia ucznia w krzywym zwierciadle. Na zakończenie zaśpiewali autorską piosenkę, w której poświęcili każdemu z szóstoklasistów jedną zwrotkę oraz wręczyli im upominki. Było bardzo wesoło.
Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem i nagród najlepszym uczniom, listów gratulacyjnych ich rodzicom oraz podziękowań rodzicom absolwentów. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody otrzymali również uczniowie wyróżniający się w innych dziedzinach, niż nauka szkolna. Na zakończenia każda klasa miała „chwilę wychowawcą”.
Żegnając się, życzyliśmy sobie wszyscy słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Wycieczka rowerowa
Impreza pożegnalna
Tradycją w naszej szkole jest, że rodzice najstarszych uczniów przygotowują swoim dzieciom imprezę pożegnalną, na którą zapraszani są piątoklasiści. W tym roku taka uroczystość odbyła się 18 czerwca. Był to prawdziwy bal. W podziękowaniu za wieloletnią pracę z obecnymi absolwentami rodzice zaprosili wszystkich pracowników szkoły, Radę Rodziców oraz uczniów klasy V wraz z rodzicami. Impreza miała miejsce w budynku WDK. Zabawa była świetna. Można było dobrze zjeść, porozmawiać, potańczyć. Furorę robił taniec Flash mob, którego uczniowie nauczyli się podczas wyjazdu na Ukrainę. O 22.00 młodzież z żalem musiała opuścić salę, pozostali dorośli. Im też trudno się było rozstać, ponieważ 70% rodziców absolwentów nie ma już młodszych dzieci, ale zapewnili, że nie stracą kontaktu ze szkołą i będą starać się w dalszym ciągu uczestniczyć przynajmniej w imprezach organizowanych przez naszą placówkę.
Wycieczka do Kazimierza Dolnego
17 czerwca odbyła się wycieczka do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Oprócz dzieci szkolnych pojechało kilkoro przedszkolaków i kilka mam. Od początku panowała wesoła i miła atmosfera. Zwiedzania było niemało. Wiele się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy, ale przede wszystkim wszyscy się dobrze bawili. Od początku kwitła twórczość natychmiast przelewana na papier. Oto fragmenty piosenki, z która przemierzyliśmy drogę:
1. Na wycieczkę przyszedł czas
Pan Olędzki wiezie nas.
2.Dzieciaki humory mają
Nawet trochę rozrabiają.
3.Opiekunek wiele mamy
Więc ze wszystkim radę damy.
4.Tam Kazimierz na nas czeka
Droga jeszcze jest daleka.
5.W autobusie się szalało
Jadło, piło i śpiewało.
6.Krajobrazy podziwiane
Będą przez nas wspominane.
7.W Kazimierzu super było
Trochę się tam nauczyło.
8.Góra całkiem mała była
Lecz widoki nam odkryła.
9. Meleksami jeździliśmy
Wiatr we włosach poczuliśmy
10.Zakupione upominki
Chyba dla całej rodzinki.
11.Każdy kupił coś fajnego
Oraz loda przepysznego.
12.Koguciki w domu zjemy
Znów Kazimierz poczujemy.
13. Ta wyprawa fajna była
Kasia z Piotrkiem coś zgubiła.
14.Pani Kasia sprytna była
Wszystkie zguby im zwróciła.
15.Przewodniczka-zasadniczka
Chętnie dzieciom daje pstryczka
My się jednak nie daliśmy
Humorek zachowaliśmy.
16.Bardzo było nam wesoło
Z Paniami naszymi wkoło.
17.Prus,Żeromski w Nałęczowie
Czy zostało nam coś w głowie?
18.Piliśmy miłości wodę
Poprawiając swą urodę.
19.Wiewióreczki spotkaliśmy
I palmiarnie zwiedziliśmy.
20.”Maka” zaraz zaliczymy
I do domu pospieszymy.
21.Tam mamusie już czekają
Chyba dzieci swe poznają…
Sukces
4 czerwca odbył się III etap Szkolnych Igrzysk Dzieci kl. I-III organizowany przez OSiR w Sokołowie Podlaskim. Wysiłek uczniów podczas zmagań na hali i na basenie sprawił, że uzyskaliśmy najwięcej punktów wśród szkół powiatu sokołowskiego. Zawody na stadionie stały się więc bardzo ważne, aby utrzymać I miejsce. Okazało się, że deszcz nam nie przeszkodził – mimo niesprzyjających warunków stanęliśmy na wysokości zadania. Zdobyliśmy 7 medali w konkurencjach indywidualnych, a w punktacji ogólnej utrzymaliśmy prowadzenie. Oczywiście radość była wielka. Puchar VI Szkolnych Igrzysk Dzieci należy do Szkoły w Nowej Wsi! Dodatkową satysfakcją było to, że Puchar wręczony nam został przez burmistrza Sokołowa Podlaskiego Bogusława Karakulę w ramach obchodów Sokołowskiego Święta Wolności.
Dzień Matki
27 maja w Szkole w Nowej Wsi odbyła sie miła uroczystość tj. Dzień Matki. Pogoda dopisała, więc spotkanie z mamami miało miejsce w plenerze. Uczniowie wszystkich klas przygotowali wspólną część artystyczną. Były wiersze, piosenki i wiele, wiele pięknych życzeń. Po części artystycznej odbyły sie wspólne zabawy i konkursy. Każda mama otrzymała od swego dziecka wcześniej przygotowany upominek.
Turniej wiedzy o Gminie Sokołów Podlaski
27 maja w siedzibie Urzędu Gminy odbył się IV. „Turniej wiedzy o Gminie Sokołów Podlaski ”. Uczestnikami byli uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu gminy. Ich zadaniem było rozwiązać test z zakresu wiedzy o samorządzie gminnym oraz o gminie Sokołów Podlaski. Pytania pozornie wydawały się bardzo proste, jednak większość uczniów miała problemy, np. z określeniem czasu pracy Urzędu Gminy. Nikt nie uzyskał możliwych do zdobycia 32 punktów, troje uczniów uzyskało 29 pkt. Zostali oni zwycięzcami konkursu. Nie byli to uczniowie naszej szkoły, z których każdy zdobył po 28 punktów. Powiedzieli, że spodziewali się czegoś „trudniejszego”, a pomylili się na rzeczach oczywistych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej.
Na zakończenie Wójt Gminy Marcin Pasik wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, a zwycięzcom nagrody książkowe.
Podsumowanie konkursu nie było ostatnim elementem pobytu naszych uczniów w Urzędzie Gminy. Po konkursie zwiedzili budynek urzędu oraz mieli możliwość zasiąść w fotelu Wójta. Stwierdzili, że jest on bardzo wygodny, a komu najbardziej pasuje, można ocenić oglądając zdjęcia w galerii.
Biegi przełajowe
Dnia 21.05.2014r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Sokołowskiej Olimpiadzie Dzieci klas IV i młodszych w konkurencji biegi przełajowe. Impreza sportowa miała miejsce w Sokołowie Podlaskim na stadionie OSiR. Naszą szkołę reprezentowali: Marcel Lipiński, Kacper Brzezik, Gabrysia Kryszczuk, Gabrysia Dołowa, Kamila Kalinowska, Ewa Wycech. Nasi sportowcy godnie reprezentowali placówkę na szczeblu powiatowym.
Wyjazd na Ukrainę
Siedemnastoosobowa delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców z naszej szkoły w dniach 20-23 maja 2014 uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę zorganizowanym przez Urząd Gminy Sokołów Podlaski w ramach realizacji projektu: „Poprawa stanu środowiska naturalnego na pograniczu polsko-ukraińskim poprzez wykonanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w Gminie Sokołów Podlaski oraz w Mieście Nowojaworiwsk”.
Strona ukraińska zaskoczyła nas swoim życzliwym przyjęciem. Już samo zakwaterowanie wzbudziło wiele emocji - mieszkaliśmy w luksusowym hotelu „Drewni Grad”. Równie serdecznie przyjęto nas w szkole, w której odbywały się warsztaty (cel naszej podróży). Po oficjalnych powitaniach przez władze miasta Nowojaworiwsk i Wójta Gminy Sokołów Podlaski obejrzeliśmy prezentację na temat historii tego bardzo młodego miasta, następnie był krótki program artystyczny przygotowany przez gospodarzy, zaśpiewali nawet piosenkę po polsku.
Potem nadszedł czas na warsztaty, które odbywały się wspólnie z grupą młodzieży ukraińskiej. Część pierwsza dotyczyła ochrony środowiska – uczestnicy malowali plakaty o tematyce przyrodniczej, był też czas na integrację (wspólny słodki poczęstunek) oraz popisy na scenie. Nauczyciele mieli okazję zwiedzić w tym czasie szkołę i przedszkole oraz zapoznać się z warunkami pracy na Ukrainie, rodzice zaś zrobili zakupy w pobliskim sklepie.
Po obiedzie odbyła się druga część warsztatów. Dzieci i młodzież mieli okazję zapoznać się z regionalną sztuką ludową – wykonywaniem drewnianych zabawek. Każdy z uczestników mógł też samodzielnie (pod czujnym okiem instruktorów) jedną zabawkę ozdobić, malując ją na wzór prezentowanych zabawek lub według własnego pomysłu. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnika warsztatów.
Następny dzień był bogaty w atrakcje turystyczne. Po śniadaniu pojechaliśmy do Jaworowskiego Parku Narodowego usytuowanego na ukraińskim Roztoczu, tam podziwialiśmy stacje drogi krzyżowej, zwiedziliśmy Górę Stradecką łącznie z klasztorem-jaskinią, będącą jedną z najstarszych cerkwi Lwowszczyzny. Byliśmy też w cerkwi współczesnej.
Po południu zwiedzaliśmy Centrum Ekologiczne w miejscowości Iwano Frankowe (dawny Janów) oraz podziwialiśmy jezioro, w którym była czarna woda. Potem był piknik – pieczenie kiełbasek i okazja do wspólnych zabaw. Następnie wszyscy udali się na kolację połączoną z dyskoteką integracyjną. Oprócz dobrej zabawy mieliśmy okazję podziwiać miejscowy zespół taneczny zdobywający laury na arenie międzynarodowej. Hitem był taniec Flash mob do piosenki - "Ja Cię kocham, I love you". Po dyskotece młodzież polska i ukraińska musiała się pożegnać, gdyż następnego dnia wracaliśmy do Polski. Przed powrotem zwiedziliśmy jeszcze Stare Miasto we Lwowie, zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod pomnikiem Adama Mickiewicza oraz byliśmy na Cmentarzu Łyczakowskim.
W drodze powrotnej pani Bogusia i pani Kasia zaprezentowały ułożoną przez siebie piosenkę, która stanowiła podsumowanie całej wycieczki. A oto ona:
Już do domu wracać czas
Ukraina żegna nas
Wójt nam wyjazd zafundował
Serca wszystkich rozradował
Pani Skarbnik kasę dała
No wiec z nami pojechała
Przez zegarki przestawione
Noce były niespełnione
Towarzystwo niewyspane
Ważne, że zintegrowane
Karol tutaj nas pilnuje
Listę często odczytuje
Grześ kierowca wozi nas
Zawsze, wszędzie jest na czas
Pani Ula wspiera żarty
Uśmiech jej jest wiele warty
Reporterzy wciąż pracują
Wydarzenia rejestrują
Ptak, Kowalczyk jedna klika
Każdy z nich nam zdjęcia cyka
Konkurs zdjęć zaplanowany
Wynik wciąż oczekiwany
Czy posiłki smakowały
Nich odpowie Kuba mały
Orginalne przecież były
Lecz dzieciaki marudziły
I w jaskini fajnie było
Parę grzechów się tam zmyło
Na bazarek już do Lwowa
Każda pani jest gotowa
Walizeczki napełnimy
I do Polski powrócimy
Dyskoteka zaliczona
Młodzież jest uszczęśliwiona
Wspomnień weźmiemy niemało
Tak nam się tu podobało
W Ukrainie miło było
lecz niestety się skończyło….
Konkurs recytatorski im.K. Makuszyńskiego
Wiosną, jak co roku odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego im.Kornela Makuszyńskiego. Zgodnie z regulaminem uczniowie przygotowali interpretację dowolnego wiersza i fragmentu prozy. Do szkolnego etapu przystąpiło 5 dzieci z klas młodszych i 8 z klas starszych. Komisja miała za zadanie wybrać po 3 najlepsze osoby z każdej grupy. I tak na kolejny etap pojechali z klas I-III Adrian Szymański, Rafał Zaczek i Malwina Wilk oraz z klas IV-VI: Sebastian Wilk, Wiktoria Onisk i Paulina Derlicka. Nasi uczniowie prezentowali wysoki poziom, w związki z czym wywalczyli pierwsze miejsca. W grupie młodszej pierwsze miejsce zajął uczeń klasy II Rafał Zaczek, a Adrian otrzymał wyróżnienie, natomiast w grupie starszej pierwsze miejsce uzyskał Sebastian Wilk – uczeń klasy VI.
21 maja odbył się powiatowy etap konkursu, Rafał Zaczek godnie reprezentował naszą szkołę. Jego umiejętności zostały docenione przez jury już po raz kolejny. prócz słów uznania Rafał otrzymał dyplom z wyróżnieniem i piękną ilustrowaną książkę. Jesteśmy dumni z naszego ucznia, pragnąc, aby taki zapał i chęć do pracy jak dotychczas kierował nim w kolejnych latach nauki. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Europy
Tradycją w naszej szkole stało się upowszechnianie wiedzy o krajach Unii Europejskiej. W tym roku szkolnym obchodziliśmy Dzień Europy 15 maja w formie konkursu połączonego z dobrą zabawą.
Na początku uczniowie obejrzeli filmik o Unii Europejskiej a tuż po nim uczniowie z klas I-III wzięli udział w quizie. Następnie uczniowie z klasy IV, V i Vi wzięli udział w konkursie wiedzy o Unii i jej krajach. Konkurencje były różnorodne: pytania prawda-fałsz, test wyboru, informacje o ciekawostkach i stolicach krajów europejskich itp. W drużynie z klasy IV zasiadły następujące osoby: Kamila Kalinowska, Gabrysia Dołowa i Natalia Brzezik, klasa V: Wiktoria Onisk, Paulina Derlicka i Damian Przyborowski, klasa VI: Natalia Świnarska, Sebastian Wilk i Dominik Wojtkowski. Za poprawne odpowiedzi drużyny zdobywały punkty w postaci cukierków. Drużyna z klasy VI zajęła pierwsze miejsce, z klasy V drugie a drużyna z klasy IV trzecie miejsce.
Podczas apelu wykorzystana została tablica multimedialna, z której tak chętnie korzystają nasi uczniowie.
Apel zorganizowały nauczycielki Anna Kańkowska-Rogala i Katarzyna Ewiak.
Pozostaje nam czekać do przyszłego roku, kiedy to odbędzie się kolejna edycja Dnia Europejskiego być może w innej formie ...
Sukces uczniów klasy III
13 maja uczniowie z klasy III wyjechali do Zespołu Oświatowego w Skibniewie na konkurs "Jestem Mistrzem". Konkurs odbywał się już po raz dziesiąty. Uczniowie klas III szkół podstawowych z gminy Sokołów Podlaski walczyli o tytuł mistrza. Trzecioklasiści podczas rywalizacji mogli wykazać się wiedzą z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej oraz umiejętności pracy w zespole. Tytuł Mistrza i Puchar Dyrektora Zespołu Oświatowego w Skibniewie wywalczyli uczniowie klasy III z naszej szkoły: Julia Barcik, Mateusz Telak i Kacper Brzezik wraz z p. Urszulą Lipińską. Radość jest tym większa, że zdobyliśmy te Puchar po raz pierwszy. Prze 10 lat trwania konkursu byliśmy często blisko sukcesu, ale zawsze brakowało trochę do zwycięstwa.Zwycięzcom gratulujemy!
Konkurs poezji o miłości w języku niemieckim
Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi dnia 29 kwietnia 2014 r. odbył się Gminny konkurs z języka niemieckiego dla uczniów ze szkół podstawowych, którzy uczą się języka niemieckiego. Celem konkursu było poznawanie i odkrywanie utworów poetyckich, popularyzacja uniwersalnych wartości zawartych w poezji, zachęcanie do nauki języka niemieckiego oraz prezentacja zdolności uczniów. Organizatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego Anna Kańkowska-Rogala.
Prezentujących swoje umiejętności uczestników ze szkół w Czerwonce, Grochowie, Nowej Wsi i Przywózkach oceniała Komisja Konkursowa w skład której weszła p. Anna Trębicka, germanistka i tłumacz przysięgły języka niemieckiego, pracownik Urzędu Gminy w Sokołowie Podlaskim oraz polonistka p. Joanna Telak. Jury dokonało oceny uczestników według następujących kryteriów: wymowa i intonacja (poziom języka), interpretacja (umiejętności aktorskie), ogólne wrażenie artystyczne. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, ponieważ uczestnicy ustawili wysoką poprzeczkę i zaprezentowali o wiele wyższy poziom niż w roku ubiegłym, dlatego też decyzja o tym, kto zwycięży była niezwykle trudna.
Oto lista zwycięzców:
I miejsce: Sebastian Wilk, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi, Johann Wolfgang von Goethe „Neue Liebe, neues Leben“
II miejsce: Łukasz Wrzosek, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Czerwonce, Roman Herberth „Fragezeichen, Komma, Punkt“
III miejsce: Artur Wycech, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi, Hoffmann von Fallersleben „Ja, du bist mein!”
Wyróżnienie otrzymali: Piotr Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Grochowie, Paulina Derlicka ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi oraz Michał Kosiorek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czerwonce.
Główną nagrodę ufundowało Wydawnictwo Szkolne PWN.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym!
Turniej Wiedzy o UE
9 maja, już po raz kolejny do Zespołu Oświatowego w Grochowie na Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Sokołów Podlaski. Każdą ze szkół reprezentowało troje uczniów z klas IV-VI. Celem turnieju było popularyzowanie wiedzy o krajach członkowskich Unii Europejskiej. Podczas rywalizacji drużyny wykazały się ogromną wiedzą, sprytem i inteligencją, „walka” więc była bardzo wyrównana i zacięta. Drużyna w składzie Natalia Świnarska, Paulina Derlicka i Sebastian Wilk naprawdę godnie reprezentowała naszą placówkę. Wszyscy w nagrodę otrzymali drobne upominki i dyplomy.
3 Maja
Dnia 3 maja 2014r. w Kościele pw. Św. Wojciecha w Skibniewie nasza szkoła przygotowała inscenizację z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie klas IV- VI aktywnie wzięli udział w uroczystości zarysowując tło historyczne uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Narratorzy w krótkim opowiadaniu przypomnieli historię, w której rozegrało się to ważne wydarzenie w dziejach Polski.
Ciekawą formą przybliżenia młodym widzom sensu obchodów tego święta, była przedstawiona scenka, w której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Wcielili się w role postaci historycznych z XVIII wieku: króla Poniatowskiego – przedstawiał uczeń kl. IV Krystian Wilk ; władcę Prus, carycę Rosji Katarzynę; cesarza Austrii – uczennice kl. VI Natalia Świnarska, Klaudia Wiśniewska, Wiktoria Wolska. Występowali również magnaci i szlachta, która w rytm poloneza tańczyła taniec narodowy. Wspaniale prezentował się w stroju szlacheckim Sebastian Wilk. Następnie uczniowie wykazali swoje umiejętności wokalne w piosence: "Witaj majowa jutrzenko, Rota, Taki kraj, Polonez 3 maja" oraz recytatorskie w wierszach pt." Trzeci Maja, Pieśń o fladze, Byłeś jak wielkie stare drzewo”
Uczniowie przypomnieli wszystkim uczestnikom Katechizm małego Polaka. Inscenizacja wywarła duże wrażenie na uczestnikach, zmuszała do refleksji i pozostawiła niezapomniane wrażenia zarówno wśród wykonawców jak i osób, które z dużym zaciekawienie śledziły zmieniającą się akcję.
Galeria zdjęć
NIE! WYPALANIU TRAW
23 kwietnia w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi odbyło się spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa w Sokołowie Podlaskim p. Waldemarem Szmurło.
Leśniczy przeprowadził pogadankę na temat wypalania traw oraz ich skutków. Podczas spotkania zwrócił uwagę uczniów na to, że wypalanie traw jest bardzo często przyczyną pożarów, ale również przyczynia się do ginięcia wielu gatunków zwierząt m.in. ptaków, żab, jaszczurek, kretów, jeży. Natomiast dym powstający podczas pożaru może spowodować zaczadzenie osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie, a także może być przyczyną wypadków drogowych.
W czasie spotkania uczniowie zadawali leśniczemu wiele pytań, na które uzyskiwali odpowiedzi.
Po spotkaniu uczniowie pracowali w swoich klasach pod opieką wychowawców i nauczycieli i wykonali prace plastyczne związane z tematem pogadanki, które są wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1990 roku. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem ,, ZMIENIAJ NAWYKI – NIE KLIMAT”.
Z tej okazji uczennice klasy IV z wychowawczynią przygotowały apel, w czasie którego przypominały krótką historię tego święta oraz wyjaśniły dlaczego wybrano właśnie taką datę jego obchodów (w tym dniu tj. 22 kwietnia na półkuli północnej i południowej dzień i noc mają taką samą długość).
Oprócz apelu odbyło się spotkanie z leśniczym Waldemarem Szmurło, który opowiedział o lasach rosnących w sąsiedztwie naszej szkoły, o roślinach i zwierzętach jakie można w nich spotkać zwracając szczególną uwagę na organizmy będące pod ochroną.
Ponadto pan leśniczy nawiązał do hasła obchodów DNIA ZIEMI mówiąc o złych nawykach ludzi, tj. śmieciach pozostawionych w lasach oraz o rozpalaniu ognisk i skutkach, jakie niosą za sobą takie zachowania. Zaapelował do wszystkich, żeby tak nie postępowali i zwracali uwagę innym, ponieważ nasze życie uzależnione jest od przyrody.
Galeria zdjęć
Spotkanie z delegacją z Zespołu Szkół Salezjańskich
Spotkanie z delegacją z Zespołu Szkół Salezjańskich
Dnia 8 kwietnia szóstą klasę odwiedzili goście z Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim. Przybyli do nas: ks. Krzysztof Woźniak – nauczyciel religii i kierownik internatu, pani Sylwia Skrzeszewska – nauczycielka języka niemieckiego oraz dwoje licealistów z SLO.
Celem wizyty było zaprezentowanie walorów Gimnazjum Salezjańskiego i zachęcenie szóstoklasistów do nauki w tej placówce. Goście ciekawie opowiadali o swojej szkole, przedstawiając jednocześnie prezentację multimedialną ze zdjęciami ilustrującymi to, o czym mówili. Była też okazja do zadawania pytań, na które zarówno ksiądz, jak i pani Skrzeszewska chętnie odpowiadali. Okazało się, że znają oni naszych absolwentów, którzy obecnie uczą się w Gimnazjum Salezjańskim, a pani Sylwia jest wychowawczynią starszych o rok koleżanek. Spotkanie było bardzo udane. Uczniowie dokładniej poznali walory kolejnej szkoły w mieście, przecież muszą dokonać wyboru, w którym gimnazjum podejmą dalszą naukę.
Archiwum Aktualności
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Maj 2019
- Kwiecień 2019
- Marzec 2019
- Luty 2019
- Styczeń 2019
- Grudzień 2018
- Październik 2018
- Wrzesień 2018
- Czerwiec 2018
- Maj 2018
- Luty 2018
- Styczeń 2018
- Grudzień 2017
- Listopad 2017
- Październik 2017
- Wrzesień 2017
- Lipiec 2017
- Czerwiec 2017
- Maj 2017
- Kwiecień 2017
- Wszystkie